The imperfect tense - Arabic free courses

Introduction

 

 

The imperfect tense denotes both present and future tense in which an action is unfinished. The conjugation of the imperfect tense is made by adding prefixes and suffixes to the past tense.

 

Example:

يَفْعَلُ

He does or he will do

 

 

 

1. The consonant verbs at the imperfect tense

 

 

The imperfect tense conjugation of فَعَلَ: يَفْعَلُ is as follows:

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَفْعَلُ

He does/ will do

 

Dual

يَفْعَلانِ

They both do/will do

 

Plural

يَفْعَلُوْنَ

They all do/will do

 

 

 

3rd person feminine

 

 

Singular

تَفْعَلُ

She does/ will do

 

Dual

تَفْعَلانِ

They both do/will do

 

Plural

يَفْعَلْنَ

They all do/will do

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَفْعَلُ

You do/ will do

 

Dual

تَفْعَلانِ

You both do/will do

 

Plural

تَفْعَلُوْنَ

You all do/will do

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَفْعَلِيْنَ

You do/ will do

 

Dual

تَفْعَلانِ

You both do/will do

 

Plural

تَفْعَلْنَ

You all do/will do

 

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَفْعَلُ

I do/ will do

 

Dual

 

 

Plural

نَفْعَلُ

We do/will do

 

 

 

The prefixes are ن – أ – ت – ى. these are also called the signs of present tense – اَلْمُضارِعُ

 

The suffixes are انِ -َ for duals, وْنَ -ُ for masculine plurals, نَ for feminine plurals and يْنِ -َ for the second-person feminine singular. There are no suffixes for the first person.

 

The first radical of past tense i.e ف will bear sukoon on it.

 

The second radical ع in the imperfect tense may bear fatha , kasrah or dammah .

 

If the verb is on the pattern of فَعَلَ, i.e. second radical ع bears a fatha . then the second radical of the present tense can bear:

 

 

Fatha -َ

 

فَتَحَ 

He opened

 

يَفْتَحُ

He opens / will open

 

 

جَعَلَ

He made

 

يَجْعَلُ

He makes / will make

 

 

مَسَحَ

He wiped

 

يَمْسَحُ

He wipes / will wipe

 

 

 

Kasrah -ِ

 

ضَرَبَ

He hit

 

يَضْرِبُ

He hits / will hit

 

 

كَسَبَ

He earned

 

يَكْسِبُ

He earns / will earn

 

 

عَرَفَ

He recognized

 

يَعْرِفُ

He recognizes / will recognize

 

 

 

Dammah -ُ

 

نَصَرَ

He helped

 

يَنْصُرُ

He helps / will help

 

 

تَرَكَ

He left

 

يَتْرُكُ

He leaves / will leave

 

 

عَرَجَ

He ascended

 

يَعْرُجُ

He ascends / will ascend

 

 

 

The imperfect tense conjugation of فَعِلَ

 

 

If the verb is on the pattern of فَعِلَ i.e. if the second radical ع bears kasrah the second radical of the imperfect tense – الْمُضارِعُ can bear fatha , kasrah .

 

 

Fatha -َ

 

سَمِعَ

He listened

 

يَسمَعُ

He listens / will listen

 

 

شَرِبَ

He drank

 

يَشْرَبُ

He drinks/ will drink

 

 

عَلِمَ

He knew

 

يَعْلَمُ

He knows / will know

 

 

 

Kasrah -ِ

 

حَسِبَ

He thought

 

يَحْسِبُ

He thinks / will think

 

 

 

Verbs of the pattern of فَعِلَ will never bear dammah on the second radical ع in the imperfect tense.

 

  If the verb is on the pattern of فَعَلَ i.e. if the second radical bears dammah then the second radical of the imperfect tense will always bear dammah.

 

For example:

 

بَعُدَ

He kept away

 

يَبْعُدُ

He keeps away/ will keep away

 

 

حَسُنَ

He became good

 

يَحْسُنُ

He becomes good / will become good

 

قَرُبَ

He approached

 

يَقْرُبُ

He approaches/ will approach

 

 

Examples of consonant verbs at the imperfect tense used in the Noble Quran

 

 

وَيَفْعَلُ اللَّـهُ مَا يَشَاءُ

 

 

And Allah does what He wills. (14:27)

 

 

الَّذِينَ يُوفُونَ بِعَهْدِ اللَّـهِ وَلَا يَنقُضُونَ الْمِيثَاقَ

 

 

Those who fulfill the covenant of Allah and do not break the contract, (13:20)

 

 

ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ كَانُوا يَكْفُرُونَ بِآيَاتِ اللَّـهِ وَيَقْتُلُونَ الْأَنبِيَاءَ بِغَيْرِ حَقٍّ

 

 

That is because they disbelieved in the verses of Allah and killed the prophets without right. (3:112)

 

 

The future tense

 

When the imperfect tense is preceded by س  or سَوْفَ (very soon/shortly), they give the meaning of future tense to the imperfect tense. س  or سَوْفَ are called the particles of the future.

 

Example:  

 

سَيَقُولُ السُّفَهَاءُ مِنَ النَّاسِ 

 

 

The foolish among the people will say (2:142)

 

 

كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ

 

 

No! You are going to know. (102:3)

 

 

Book your free trial lesson

 

In addition to the free Arabic courses, we offer you to begin your journey to fluency in Arabic right now for free with a graduated Egyptian teacher.

2. Hamzated verbs at the imperfect tense

 

The hamzated verbs at the imperfect tense  

 

Introduction

 

 

The Hamzated verb is when the letter hamza أ is used as the first radical as in أَكَلَ: يأْكُلُ there will be no change in the conjugation and it will follow the pattern of فَعَلَ: يَفْعَلُ.

 

 

The imperfect tense conjugation of the Hamzated verbs أَكَلَ: يَأْكُلُ is as follows:

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَأْكُلُ

He eats/ will eat

 

Dual

يأْكُلانِ

They both eat/will eat

 

Plural

يَأْكُلُوْنَ

They all eat/will eat

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَأْكُلُ

She eats/ will eat

 

Dual

تَأْكُلانِ

They both eat/will eat

 

Plural

يَأْكُلْنَ

They all eat/will eat

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَأْكُلُ

You eat/ will eat

 

Dual

تَأْكُلانِ

You both eat/will eat

 

Plural

تَأْكُلُوْنَ

You all eat/will eat

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَأْكُلِيْنَ

You eat/ will eat

 

Dual

تَأْكُلانِ

You both eat/will eat

 

Plural

تَأْكُلْنَ

You all eat/will eat

 

 

 

(masculine/feminine)

 

Singular

أَئْكُلُ

I eat/ will eat

 

Dual

 

 

Plural

نَأْكُلُ

We  eat/will eat

 

 

 Examples of Hamzated verbs at the imperfect tense  used in the Noble Quran:

 

وَيَقْتُلُونَ النَّبِيِّينَ بِغَيْرِ حَقٍّ وَيَقْتُلُونَ الَّذِينَ يَأْمُرُونَ بِالْقِسْطِ مِنَ النَّاسِ

 

 

 and kill the prophets without right and kill those who order justice from among the people (3:21)

 

 

وَأُنَبِّئُكُم بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِي بُيُوتِكُمْ

 

 

And I inform you of what you eat and what you store in your houses. (3:49)

 

 

The imperfect tense conjugation of the Hamzated verbs سَئِلَ: يَسْأَلُ is as follows:

 

When hamza أ is used as the second radical as in سَئِلَ: يَسْأَلُ there will be no change in the conjugation and it will follow the pattern فَعَلَ: يَفْعَلُ.  

 

3rd person masculine

 

Singular

يَسْأَلُ

He asks/ will ask

 

Dual

يَسْأَلانِ

They both ask/will ask

 

Plural

يَسْأَلُوْنَ

They all ask/will ask

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَسْأَلُ

She asks/ will ask

 

Dual

تَسْأَلانِ

They both ask/will ask

 

Plural

يَسْأَلْنَ

They all ask/will ask

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَسْأَلُ

You ask / will ask

 

Dual

تَسْأَلانِ

You both ask/will ask

 

Plural

تَسْأَلُوْنَ

You all ask/will ask

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَسْأَلِيْنَ

You ask / will ask

 

Dual

تَسْأَلانِ

You both ask/will ask

 

Plural

تَسْأَلْنَ

You all ask/will ask

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَسْأَلُ

I ask / will ask

 

Dual

 

Plural

نَسْأَلُ

We ask/will ask

 

 

 

Examples of Hamzated verbs at the imperfect tense used in the Noble Quran:

 

 

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ

 

 

And they ask you, [O Muhammad], about the soul.(17:85)

 

 

 وَهُمْ لَا يَسْأَمُونَ 

 

 

And they ask you about the Spirit (Ruh) (41:38)

 

 

The imperfect tense conjugation of the Hamzated verbs قَرَأَ: يَقْرَأُ is as follows:

 

  When hamza أ is used as the third radical as in قَرَأَ: يَقْرَأُ there will be no change in the conjugation and it will also follow the pattern of فَعَلَ: يَفْعَلُ.

 

3rd person masculine

 

Singular

يَقْرَأُ

He reads/ will read

 

Dual

يَقْرَئَانِ

They both read/will read

 

Plural

يَقْرَءُوْنَ

They all read/will read

 

 

 

3rd person feminine

 

 

Singular

تَقْرَأُ

She reads/ will read

 

Dual

تَقْرَئانِ

They both read/will read

 

Plural

يَقْرَئْنَ

They all read/will read

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَقْرَأُ

You read/ will read

 

Dual

تَقْرَئانِ

You both read/will read

 

Plural

تَقْرَءُوْنَ

You all read/will read

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَقْرَئِيْنَ

You read/will read

 

Dual

تَقْرَئانِ

You both read/will read

 

Plural

تَقْرَئْنَ

You all read/will read

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَقْرَأُ

I read/will read

 

Dual

 

Plural

نَقْرَأُ

We read/will read

 

 

 

Examples of Hamzated verbs at the imperfect tense used in the Noble Quran:

 

 

فَاسْأَلِ الَّذِينَ يَقْرَءُونَ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكَ

 

 

Then ask those who read the book (which was revealed) before you (10:94)

 

 

اللَّـهُ يَبْدَأُ الْخَلْقَ

 

 

Allah begins the creation (30:11)

 

 

 

3. Assimilated verbs at the imperfect tense

 

Assimilated verbs - imperfect tense - Arabic free courses  

 

Introduction of the assimilated verbs

 

Assimilated verbs – الْمِثالُ is one of the three types of weak verbs based on the positions taken by the weak letters ا – و – ى in the root word فَعَلَ.

 

In this kind of verb, the initial radical is weak, i.e., و or ى. They come in the place of ف. The patterns will be according to the pattern فَعَلَ, and there will be no change.

 

 

الْمِثالُ الْواوى – Assimilated verbs where و comes in place of ف – the first radical

 

وَعَدَ – يَعِدُ

to promise

 

 

وَقَفَ – يَقِفُ

to stand

 

 

وَصَلَ – يَصِلُ

to reach/arrive

 

 

وَصَفَ – يَصِفُ

to describe/assert

 

 

 

The weak letter و is dropped in the formation of the imperfect tense – الْمُضارِعُ.

 

The assimilated verb at the imperfect tense conjugation of وَعَدَ – يَعِدُ is as follows:

 

3rd person masculine of the assimilated verb وَعَدَ

 

 

Singular

يَعِدُ

He promises/will promise

 

Dual

يَعِدَانِ

They both promise/will promise

 

Plural

يَعِدُوْنَ

They all promise/will promise

 

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَعِدُ

She promises/will promise

 

Dual

تَعِدَانِ

They both promise/will promise

 

Plural

يَعِدْنَ

They all promise/will promise

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَعِدُ

You promise/will promise

 

Dual

تَعِدَانِ

You both promise/will promise

 

Plural

تَعِدُوْنَ

You all promise/will promise

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَعِدِيْنَ

You promise/will promise

 

Dual

تَعِدَانِ

You both promise/will promise

 

Plural

تَعِدْنَ

You all promise/will promise

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَعِدُ

I promise/will promise

 

Dual

 

Plural

نَعِدُ

We promise/will promise

 

 

 

Note 1: We usually observe that the second radical sign in the imperfect tense is Kasrah. However, in some words, the second radical may bear a Fatha.  

 

وَهَبَ – يَهَبُ

To grant/confer

 

 

وَضَعَ – يَضَعُ

To place/deliver

 

 

 

The assimilated verb at the imperfect tense conjugation وَهَبَ – يَهَبُ is as follows:  

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَهَبُ

He gives/will give

 

Dual

يَهَبَانِ

They both give/will give

 

Plural

يَهَبُوْنَ

They all give/will give

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَهَبُ

She gives/will give

 

Dual

تَهَبَانِ

They both give/will give

 

Plural

يَهَبْنَ

They all give/will give

 

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَهَبُ

you give/will give

 

Dual

تَهَبَانِ

You both give/will give

 

Plural

تَهَبُوْنَ

You all give/will give

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَهَبِيْنَ

you give/will give

 

Dual

تَهَبَانِ

You both give/will give

 

Plural

تَهَبْنَ

You all give/will give

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَهَبُ

I give/will give

 

Dual

 

Plural

نَهَبُ

We give/will give

 

Note 2:

 

 

The verb وَجِلَ is an exception to the pattern of وَعَدَ. Here the و  is not dropped in the formation of the imperfect tense, and the conjugation follows the consonant pattern يَفْعَلُ and will thus be يَوْجَلُ:

 

 

3rd person masculine

 

 

Singular

يَوْجَلُ

He fears/will fear

 

Dual

يَوْجَلانِ

They both fear/will fear

 

Plural

يَوْجَلُوْنَ

They all fear/will fear

 

 

 

 

3rd person feminine

 

 

Singular

تَوْجَلُ

She fears/will fear

 

Dual

تَوْجَلانِ

They both fear/will fear

 

Plural

يَوْجَلْنَ

They all fear/will fear

 

 

 

2nd person masculine

 

 

Singular

تَوْجَلُ

You fear/will fear

 

Dual

تَوْجَلُ

You both fear/will fear

 

Plural

تَوْجَلُوْنَ

You all fear/will fear

 

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَوْجَلِيْنَ

You fear/will fear

 

Dual

تَوْجَلُ

You both fear/will fear

 

Plural

تَوجَلْنَ

You all fear/will fear

 

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَوْجَلُ

I fear/will fear

 

Dual

 

Plural

نَوْجَلُ

You all fear/will fear

 

 

 

 

الْمِثالُ الْيائِى – Assimilated verbs where ى comes in place of the first radical ف

 

يَسِرَ – يَيْسَرُ

To become easy

 

 

يَئِسَ – يَيْئَسُ

To despair/lose hope

 

 

يَبِسَ – يَيْبَسُ

To dry up

 

 

 

The assimilated verb at the imperfect tense conjugation of يَسِرَ – يَيْسَرُ is as follows:

 

3rd person masculine

 

Singular

يَيْئَسُ

He loses hope/will lose hope

 

Dual

يَيْئَسَانِ

They both lose hope/will lose hope

 

Plural

يَيْئَسُوْنَ

They all lose hope/will lose hope

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَيْئَسُ

She loses hope/will lose hope

 

Dual

تَيْئَسَانِ

They both lose hope/will lose hope

 

Plural

يَيْئَسْنَ

They all lose hope/will lose hope

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَيْئَسُ

You lose hope/will lose hope

 

Dual

تَيْئَسَانِ

You both lose hope/will lose hope

 

Plural

تَيْئَسُوْنَ

You all lose hope/will lose hope

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَيْئَسِيْنَ

You lose hope/will lose hope

 

Dual

تَيْئَسَانِ

You both lose hope/will lose hope

 

Plural

تَيْئَسْنَ

You all lose hope/will lose hope

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَيْئَسُ

I lose hope/will lose hope

 

Dual

 

Plural

نَيْئَسُ

We lose hope/will lose hope

 

 

 

 

4. Hollow verbs at the imperfect tense

 

Hollow verb | imperfect tense - Arabic free courses  

 

Introduction

 

 

Hollow verbs are verbs with a weak middle radical, i.e., و or ى. They come in place of ع  the middle radical. The middle letters و or ى  are replaced with alif ا for easy pronunciation.

 

 

Hollow verbs are of two types.

 

 

Hollow verbs with the letter wa الْأَجْوَفُ الْواوى

 

Here و comes in place of ع the middle radical, as قَوَلَ and is changed to a log alif and becomes قَالَ. Here the و  comes back in the formation of the imperfect tense.   The imperfect tense conjugation of قَالَ: يَقُولُ  is as follows:

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَقُولُ

He says/ will say

 

Dual

يَقُولانِ

They both say / will say

 

Plural

يَقُولُونَ

They all say / will say

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَقُولُ

She says/ will say

 

Dual

تَقُولانِ

They both say / will say

 

Plural

يَقُلْنَ

They all say / will say

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَقُولُ

You say/ will say

 

Dual

تَقُولانِ

You both say / will say

 

Plural

تَقُلُونَ

You all say / will say

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَقُولِيْنَ

You say/ will say

 

Dual

تَقُولانِ

You both say / will say

 

Plural

تَقُلْنَ

You all say / will say

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

 

Singular

أَقُولُ

I say/ will say

 

Dual

 

Plural

نَقُولُ

We  say / will say

 

 

 

In the third person and second person feminine plural, the و is dropped, and they will come يَقُلْنَ and تقُلْنَ respectively.

 

Exception:

 

As mentioned earlier, خَافَ is an exception to the rule. Hence it will not follow the pattern قَالَ: يَقُولُ.

 

The imperfect tense conjugation of خَافَ: يَخَافُ is as follows:

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَخَافُ

He fears/ will fear

 

Dual

يَخَافَانِ

 They both fear/ will fear.

 

Plural

يَخَافُونَ

They all fear/ will fear.

 

 

 

3rd person feminine

 

 

Singular

تَخَافُ

She fears/ will fear

 

Dual

تَخَافَانِ

 They both fear/ will fear.

 

Plural

يَخَفْنَ

They all fear/ will fear.

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَخَافُ

You fear/ will fear

 

Dual

تَخَافَانِ

 You both fear/ will fear.

 

Plural

تَخَافُونَ

You all fear/ will fear.

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَخَافِيْنَ

You fear/ will fear

 

Dual

تَخَافَانِ

 You both fear/ will fear.

 

Plural

تَخَفْنَ

You all fear/ will fear.

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَخَافُ

I fear/ will fear

 

Dual

 

Plural

نَخَافُ

We  fear/ will fear.

 

 

Here we see that in the second person and third person, feminine plural, alif, is dropped, and خ  will bear fatha on it as in يَخَفْنَ and تَخَفْنَ.

 

 

Hollow verbs with the letter ya الْأَجْوَفُ الْيائِى

 

 

In this case, ى comes in place of ع, the middle radical, as بَيَعَ and is changed to a long alif, ا as بَاعَ. In the past perfect tense, the ى is dropped.

 

In the imperfect tense, ى comes back except for third person and second person feminine plurals. The imperfect tense conjugation of باعَ: يَبِيعُ is as follows:  

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَبِيْعُ

He sells/ will sell

 

Dual

يَبِيْعَانِ

They both sell/ will sell

 

Plural

يَبِيْعُونَ

They all sell/ will sell

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَبِيْعُ

She sells/ will sell

 

Dual

تَبِيعَانِ

They both sell/ will sell

 

Plural

يَبِعْنَ

They all sell/ will sell

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَبِيْعُ

You sell/ will sell

 

Dual

تَبِيعَانِ

You both sell/ will sell

 

Plural

تَبِيْعُوْنَ

You all sell/ will sell

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَبِيْعِيْنَ

You sell/ will sell

 

Dual

تَبِيعَانِ

You both sell/ will sell

 

Plural

تَبِعْنَ

You all sell/ will sell

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَبِيْعُ

I sell/ will sell

 

Dual

 

 

Plural

نَبِيْعُ

We sell/ will sell

 

 

Note: شاءَ will have the imperfect tenses as يَشاءُ

 

 

5. Defective verbs at the imperfect tense

 

Defective verb | Imperfect tense - Arabic free courses

 

Introduction

 

 

Defective verbs are verbs with و in place of the final radical ل, in the root فَعَلَ.

 

 

الناقَصُ الواوِي – Defective verb: When و comes in place of the last radical ل

 

The و present in the spelling of دَعَا – دَعَوَ returns during the formation of the imperfect tense. The imperfect tense conjugation of دَعَا – يَدْعُو is as follows:

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَدْعُوْ

He calls/ will call

 

Dual

يَدْعُوانِ

They both call/ will call

 

Plural

يَدْعُوْنَ

They all call/ will call

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَدْعُوْ

She calls/ will call

 

Dual

تَدْعُوانِ

They both call/ will call

 

Plural

يَدْعُوْنَ

They all call/ will call

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَدْعُوْ

You call/ will call

 

Dual

تَدْعُوانِ

You both call/ will call

 

Plural

تَدْعُوْنَ

You all call/ will call

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَدْعِْيْنَ

You call/ will call

 

Dual

تَدْعُوانِ

You both call/ will call

 

Plural

تَدْعُوْنَ

You all call/ will call

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَدْعُوْ

I call/ will call

 

Dual

 

Plural

نَدْعُوْ

We  call/ will call

 

 

 

Note: We see the و remains in the conjugation, in the second and third-person feminine plurals. In the third person, masculine and feminine plurals are the same, i.e., يَدْعُوْنَ, and in the second person, masculine and feminine plurals are the same, i.e., تَدْعُوْنَ.

 

 

الناقِصُ اليَائِي -Defective verb: when ى comes in the place of the last radical ل

 

The imperfect tense conjugation of رَمَى – يَرْمَي is as follows:

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَرْمِي

He throws/ will throw

 

Dual

يَرْمِيَانِ

They both throw/ will throw

 

Plural

يَرْمُوْنَ

They all throw/ will throw

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَرْمِي

She throws/ will throw

 

Dual

تَرْمِيَانِ

They both throw/ will throw

 

Plural

يَرْمِيْنَ

They all throw/ will throw

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَرْمِي

You throw/ will throw

 

Dual

تَرْمِيَانِ

You both throw/ will throw

 

Plural

تَرْمُوْنَ

You all throw/ will throw

 

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَرْمِيْنَ

You throw/ will throw

 

Dual

تَرْمِيَانِ

You both throw/ will throw

 

Plural

تَرْمِيْنَ

You all throw/ will throw

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَرْمِي

I throw/ will throw

 

Dual

 

Plural

نَرْمِي

We throw/ will throw

 

 

Note: the second-person feminine singular and plural are the same تَرْمِيْنَ.   the imperfect tense conjugation لَقِىَ – يَلْقِي  is as follows:

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَلْقَى

He meets/ will meet

 

Dual

يَلْقِيانِ

They both meet/ will meet

 

Plural

يَلْقَوْنَ

They all meet/ will meet

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَلْقَى

She meets/ will meet

 

Dual

تَلْقِيانِ

They both meet/ will meet

 

Plural

تَلْقَيْنَ

They all meet/ will meet

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَلْقَى

You meet/ will meet

 

Dual

تَلْقِيانِ

You both meet/ will meet

 

Plural

تَلْقَوْنَ

You all meet/ will meet

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَلْقَيْنَ

You meet/ will meet

 

Dual

تَلْقِيانِ

You both meet/ will meet

 

Plural

تَلْقَيْنَ

You all meet/ will meet

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَلْقَى

I meet/ will meet

 

Dual

 

Plural

نَلْقَى

We meet/ will meet

 

 

 

The second radical bears kasrah here, and therefore we observe a change in the pattern as compared to the base pattern رَمَى in which the second radical bears fatha.

 

Here we note that the second-person feminine singular and plural are the same, i.e., تَلْقَيْنَ.

 

  Note:

 

سَعَى – أَبَى and نَهَى fall into the pattern of رَمَى in the past tense conjugation. However, the imperfect tense conjugation is on the pattern of لَقِيَ – يَلْقَى.

 

  Examples:

 

سَعَى – يَسْعَى

To run/service

 

 

أَبَى – يَأْبَى

To refuse

 

 

نَهَى – يَنْهَى

To forbid

 

 

 

  The imperfect tense conjugation of سَعَى – يَسْعَى is as follows:

 

3rd person masculine

 

Singular

يَسْعَى

He strives/ will strive

 

Dual

يَسْعَيَانِ

They both strive/ will strive

 

Plural

يَسْعَوْنَ

They all strive/ will strive

 

 

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَسْعَى

She strives/ will strive

 

Dual

تَسْعَيَانِ

They both strive/ will strive

 

Plural

يَسْعِينَ

They all strive/ will strive

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَسْعَى

You strive/ will strive

 

Dual

تَسْعَيَانِ

You both strive/ will strive

 

Plural

تَسْعَوْنَ

You all strive/ will strive

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَسْعَيْنَ

You strive/ will strive

 

Dual

تَسْعَيَانِ

You both strive/ will strive

 

Plural

تَسْعَيْنَ

You all strive/ will strive

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَسْعَى

I strive/ will strive

 

Dual

 

Plural

نَسْعَى

You all strive/ will strive

 

 

The imperfect tense conjugation of رَأَى – يَرَى is as follows:

 

 

3rd person masculine

 

Singular

يَرَى

He sees/ will see

 

Dual

يَرَيَانِ

They both see/ will see

 

Plural

يَرَوْنَ

They all see/ will see

 

 

 

3rd person feminine

 

Singular

تَرَى

She sees/ will see

 

Dual

تَرَيَانِ

They both see/ will see

 

Plural

يَرَيْنَ

They all see/ will see

 

 

 

2nd person masculine

 

Singular

تَرَى

You see/ will see

 

Dual

تَرَيَانِ

You both see/ will see

 

Plural

تَرَوْنَ

You all see/ will see

 

 

2nd person feminine

 

Singular

تَرَيْنَ

You see/ will see

 

Dual

تَرَيَانِ

You both see/ will see

 

Plural

تَرَيْنَ

You all see/ will see

 

 

 

First-person (masculine/feminine)

 

Singular

أَرَى

I see/ will see

 

Dual

 

Plural

 

تَرَيْنَ

We  see/ will see

 


  There is an irregularity in the pattern of رَأَى – يَرَى  

 

 

This Arabic lesson is now finished. The next one will be insha’Allah about the past continous in Arabic.

Al-dirassa center offers you the possibility to study the Arabic language easily with a qualified teacher. If you are interested, do not hesitate to consult us.

Recommended Posts

1 Comment

  1. […] Arabic lesson is now finished. The next one will be insha’Allah about consonant verb in the imperfect tense in […]


Add a Comment

Your email address will not be published.